Чехія. Острава. Закриття літнього сезону

Острава розташована біля границі з Польщею на кордоні Тешинської, Опавської Сілезії та Моравії біля північного входу до Моравської брами. Місто, розташоване в гирлі річок Опава та Остравіце, має багату історію, а його поява сягає 13 століття. Це також одне з найбільших міст Чеської Республіки, в якому проживає майже 300000 осіб.

Острава – третє (після Праги та Брно) за величиною місто в Чехії, яке найчастіше асоціюється з видобутком кам’яного вугілля та важкою промисловістю. Завдяки сильно розвиненій промисловості у 1980-х роках місто отримало прізвисько “Чорна Острава”. Згодом запаси сировини зменшилися і в середині 1990-х років видобуток вугілля припинився. З цієї причини місту довелося кардинально змінити плани на майбутнє та обрати новий напрямок подальшого розвитку.
Місто стало красивішим, вкладено кошти в розвиток туристичних атракцій, реконструкцію будівель, а старі промислові приміщення та шахти перетворили на музеї технічних пам’яток. Таким чином Острава стала культурно-розважальним центром Сілезько-Моравського краю.

Пам’ятки та цікавості

Моравська Острава (центр Острави)
Острава – це місто з багатьма туристичними пам’ятками рубежу 19-го та 20-го століть. Колишня Моравська Острава особливо багата на набутки. Тут, на площі Томаша Масарика, розташована Стара ратуша. Перша згадка про неї датується 1539 роком. Пізніше вежу ратуші перебудували в стилі бароко, а в ХІХ столітті звели дві прибудови. Нині в ньому знаходиться Остравський музей із винятковою кількістю експонатів (приблизно 600 тисяч – історичні, мистецькі, музичні, фольклорні, археологічні колекції). Також є музейна бібліотека з колекцією рідкісних книг і стародруків.
Адреса музею: Masarykovo náměstí 1, Ostrava, Czech Republic. Інтернет-сторінка http://www.ostrmuz.cz/.

Щоб побачити широкі краєвиди, Старе місто, околиці Острави чи навіть сусідні Бескиди, варто піти на площу Яна Прокеша та піднятися на вежу Нової ратуші (Nová Radnice), де на висоті 73 метри є оглядовий майданчик. Це також резиденція муніципальної влади, офіс терену Моравська Острава та Привоз і Моравсько-Сілезька наукова бібліотека.
Загальна висота башти становить 86,5 метрів, а її вага – 155 тонн. Звичайно, вежа була виготовлениа на металургійному заводі у Вітковіце. Це також резиденція муніципальної влади, офіс Моравської округи Острава та Імпорт, Моравсько-Сілезька наукова бібліотека та Бюро туристичної інформації.

Адреса оглядового майданчика: Prokešovo náměstí 1803/8, Ostrava, Czech Republic. Інтернет-сторінка https://www.vyhlidkovavez.cz/en/

Сілезько-Остравський замок (Slezskoostravský hrad)
Залишки будівлі, чиє походження датується 13 століттям. Частково реконструйований, є прикладом оборонної споруди, призначеної для захисту торгових шляхів з Опави через Глучин і Цешин до Кракова. Його оточували великі стіни 4 метри заввишки й 2,5 метри завширшки. Замок неодноразово перебудовувався, а найбільшої шкоди будівлі завдали видобуток вугілля, поклади якого знаходилися прямо під комплексом. В результаті замок обвалився на 16 метрів. До наших днів збереглася первісна двоярусна споруда з системою оборонних стін.
Нині територія реконструйованої частини замку використовується для культурних заходів, тут проводяться ярмарки та різноманітні заходи просто неба.

Dolní Vítkovice
Це унікальний постіндустріальний район першої половини 19 століття. Дольні Вітковіце є особливим місцем через те, що на території одного заводу були шахта, коксохімічний завод і металургійний завод. Історія комплексу сягає 1828 року, коли тут було засновано чавуноплавильний завод під назвою “Рудольф Стилварк”. Основними аспектами, які вплинули на розташування заводу, були наявність вугілля, річка та сталеливарний завод, розташований неподалік (у Фрідланті). Однак перші згадки про село Вітковіце походять з 1357 року.

Під час Другої світової війни комплекс був включений до концерну Hermann Goering Werke. Останнє витоплення чавуну відбулося в 1998 році. У 2002 році Дольні Вітковіце було оголошено національною культурною пам’яткою Чеської Республіки, а у 2008 році комплекс було включено до Європейської культурної спадщини.
Чотири найважливіші будівлі в Дольні Вітковіце – це Bolt Tower, актовий зал Gong, Світ техніки, шахта “Hlubina”. 78-метрова Bolt Tower – ще один оглядовий майданчик Острави, з якого можна помилуватися не лише промисловим комплексом, а й панорамою Бескидів та околиць. Унікальна, понад 20-метрова надбудова побудована на Високій печі №1 і своєю формою нагадує багаття, яке тут горіло під час роботи чавунного заводу. Зала Gong – це величезний резервуар доменного газу (близько 70 метрів завширшки та 33 метри заввишки), який перетворено на концертний зал, що вміщує до 1,5 тисяч осіб. Аула пов’язана з художньою галереєю та кафе, а унікальні просторові рішення та сучасні аудіовізуальні технології створюють ідеальні умови для організації великих конференцій, концертів та інших культурних заходів. Світ техніки – науковий центр розділений на дві частини: Малий і Великий світ. Перший розташований у колишньому залі теплової електростанції. Будівництво цього залу було завершено в 1938 році, і його обладнання залишили на місці, а експозицію інтегрували в оригінальні інтер’єри серед машин. Інтерактивна виставка “Малий світ техніки” присвячена винаходам техніки та її розвитку протягом багатьох років. “Великий світ техніки” розташований у новому приміщенні, був відкритий у 2014 році. “Великий світ техніки” то понад 14 000 квадратних метрів виставкової площі та дві тисячі квадратних метрів саду на даху. Копальня “Hlubina” – оновлення території шахти відповідає вже завершеним проєктам у районі Дольне Вітковіце, і поки що тут є п’ять історичних будівель, які є простором для митців та культурних інституцій – серед них клуб “Heligonka”, кафе “Maryčka” та кінотеатр “Cineport”.
Більше інформації про години роботи та ціни на квитки можна знайти за цим посиланням https://www.dolnivitkovice.cz/en/.

Інше

Ця поїздка біла реалізована завдяки Чеській залізниці у співпраці з PKP Intercity та їх сезонному поїзду TLK 402/403 “Wydmy” Богумін – Хель/Леба. Це класичне нічне сполучення, як з місцями до сидіння (1- та 2- клас), так і зі спальними вагонами. Враховуючи пізній від’їзд потягу з нашого міста, ми вирішили купити місця в спальному вагоні. До речі, із 12 вагонів тільки 2 були такого типу, решта – вагони з місцями до сидіння.
У нас було стандартове купе (вагон типу Görlitz81) з трьома ліжками, раковиною для вмивання, драбиною, дзеркалом, розеткою і одноразові туалетні приналежності (рушник та мило). Не зважаючи на спізнення у 20 хвилин, діти були приємно здивовані і виглядали щасливими. До речі, поверталися до Польщі ми із затримкою 62 хвилини…

За цим посиланням ostrava-czech-republic доступні ще декілька фото з Острави!

Острава це одне з небагатьох міст Європи, де все ще курсують тролейбуси як міський вид транспорту. До речі, у Польщі їх можна зустріти лише у трьох містах, а у Чехії – мінімум у 10. Окрім тролейбусів по місту курсують трамваї та автобуси. Їздять в більшості випадків згідно з графіком. Всі транспортні засоби з низькою підлогою та безплатним доступом до інтернету через Wi-fi(!!!). Швидкість не велика, зате пошту перевірити можна. Єдиним мінусом в роботі громадського транспорту в Остраві, на нашу думку, є придбання проїзних документів для гостей міста. Їх можна купувати через мобільний застосунок (звичайно його треба завантажити, зареєструватися та додати банківську карту, наявні всі види квитків); в білетоматі (там доступні лише білети на 24 години та 3 доби) та безпосередньо в транспортному засобі за наявності кредитної/дебетової картки з функцією безконтактної технології оплати. Традиційних паперових квитків в Остраві не реалізують…
І на кінець декілька слів про ціни на харчові продукти. Нам здалося, що вартість продуктів в Польщі трохи нижча аніж в Чехії. Наприклад, 1 л молока вартує від 22 чеських крон (приблизно 4 злотих), 0,5 кг макарони від 30 крон (6 злотих), курячі стегна від 80 крон (15 злотих).

Багато туристів обходять стороною Остраву. З точки зору туристичного потенціалу це місто не є на рівні, наприклад, Праги, але воно змінюється з кожним роком і пропонує все більше цікавих місць для прибулих туристів. Можливо, Остраву варто додати на свій Must see та To do лист…

пс
Окрім вище згаданих атракцій під час перебування в Остраві, можна відвідати зоопарк (займає майже 100 гектарів і є притулком для 385 видів тварин, є другим за величиною у Чехії, https://www.zoo-ostrava.cz/en/); Landek Park (найбільший музей гірничої справи в Чехії з експонатами з геології, археології та гірничої справи, https://www.landekpark.cz/en/); Důl Michal (копальня Міхала, історія якої сягає 1843 року, а відвідування включає кілька екскурсійних маршрутів і автентичний шахтарський маршрут, що веде від приходу на роботу до її закінчення, https://www.dul-michal.cz/en)
Крім того, щороку в липні в Остраві відбувається фестиваль музики та поезії Colours of Ostrava, який збирає десятки тисяч учасників. Все відбувається в комплексі колишнього металургійного заводу Дольні Вітковіце, що надає абсолютно унікальної атмосфери заходу. Подробиці тут.

допомога Збройним силам України
Благодійний фонд Сергія Притули
Фонд “Повернись живим”
Спецрахунок Національного банку України

плюс
Тепер ми є у Фейсбуці fb/navkololo. Слідкуйте за нами!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.